Portál komárovského zámku

Portál komárovského zámku

Jednou z prvních informací, kterou jsem před několika lety o komárovských skautech objevil, byla zmínka z obecní kroniky o průzkumu podzemí bývalého zámku a obecné školy. Ten začal 26. listopadu 1921, krátce po založení oddílu, a trval s přestávkami téměř sedm let. Podrobněji o této události pojednávají kapitoly v “Knize výletů komárovských skautů” z let 1920 – 1936 sepsané samotnými účastníky tohoto téměř archeologického průzkumu.

Vždycky mě zajímalo, jak to v tom komárovském sklepení vlastně vypadá. Dnes je veřejnosti nepřístupné a není mnoho příležitostí, kdy je možné se tam podívat. Zkusil jsem o to tedy požádat přímo na komárovském obecním úřadu a díky velkému pochopení a ochotě pana Ondřeje Holmana z muzejní komise jsem dostal příležitost podzemí v Komárově navštívit. Místo již asi nevypadá tak, jak jej viděly oči komárovských kluků ve dvacátých letech minulého století, zub času a důsledky lidské činnosti ho zcela jistě změnily, přesto má i dnes zámecké sklepení stále své kouzlo a nádech tajemna.

Nechtěl jsem připravit čtenáře tohoto webu o zážitek z návštěvy podzemních prostor bývalého zámku, a tak jsem požádal svého kamaráda Milana Korbu, který souhlasil s tím, že připraví virtuální prohlídku těchto běžně nepřístupných míst. Díky jeho zápalu a úsilí se nyní můžete i vy podívat do míst, které je spojeno s počátky skautského oddílu v Komárově.

Loading...
Komárovské podzemí
Komárovské podzemí
Komárovské podzemí

Pohyb mezi jednotlivými místy virtuální prohlídky je poměrně jednoduchý a je řešen klikáním na modré šipky v obraze. K otáčení scény do stran, nahoru či dolů můžete použít šipky na klávesnici, tažení myši, nebo prst v případě tabletu a mobilního telefonu. Přibližování či vzdalování reaguje na otáčení kolečkem myši (na tabletu či telefonu na pohyb dvěma prsty, stejně jako se zmenšuje či zvětšuje nějaký detail).

K dispozici je rovněž nabídka sestávající se z několika ikon. Čtveřice šipek vlevo slouží pro natáčení scény doleva, doprava, nahoru a dolů. Ikonky + a – přibližují nebo vzdalují scénu, kruh ze šipek zapíná či vypíná autorotaci. Tři malé čtverečky zobrazují, nebo naopak skrývají pás náhledů pro případ, že se uživatel nechce v prohlídce pohybovat pomocí šipek. Předposlední ikona mění zobrazení – cyklicky přepíná mezi třemi pohledy s různou sílou efektu „rybí oko“. Zde je nutno upozornit, že šipky pro pohyb mezi jednotlivými scénami jsou viditelné pouze ve výchozím nastavení. Poslední ikonka zprava zapíná zobrazení na celou obrazovku.