Anýžova bouda, stejně jako Horákova chata, byla jednou z mnoha brdských chat, které poskytovaly přístřeší lesním dělníkům, dřevařům a někdy i turistům či skautům v případě nepříznivého počasí. I komárovští skauti ji v období dvacátých let minulého století občas využili při svých výpravách do brdských lesů. Jednalo se o velmi vhodné a příjemné místo k táboření, neboť chata poskytovala dosti místa k přespání nejen v přízemní místnosti, ale i na půdě, což bylo místo kluky velice oblíbené. O dostatek vody se pak postaral nedaleký, křišťálově čistý potůček.

Anýžova bouda na fotografii

Anýžova bouda na dobové pohlednici

Ilustrace z Knihy výletů (1928)

Anýžova bouda na ilustraci v deníku komárovských skautů (1928)

Chata nesla jméno po Josefu Anýžovi (1852 – 1943), který byl členem sněmu českého království. Stála jihovýchodně od Vrchů, nad potokem Rezerva poblíž cesty Klášterky, a v některých mapách z doby první republiky je uváděna také jako Anýzova bouda. 1Josef Šefla: Povídání o Brdech (2009)

V roce 1934 byla chata rozebrána a přestavěna u hořovské cesty na Carvánce na loveckou boudu, která v 60. letech 20. století vyhořela. Pokud se podíváme do map třetího vojenského mapování, objevíme u Reservy jméno Arbeiterbaude. Je velice pravděpodobné, že se jedná právě o objekt Anýžovy boudy.

Anýžova mapa na III. vojenském mapování a na mapách současných

Anýžova mapa (Arbaiterbaude) na III. vojenském mapování a místo kde stávala na mapách současných (zdroj: mapy.cz)