Pátrání po historii komárovských skautů neustále pokračuje, stejně jako i třídění nalezených dokumentů a zjištěných informací. Aby vám neuniklo nic z toho, co vás zajímá, můžete si na tomto místě prohlédnout vždy deset naposledy aktualizovaných a publikovaných příspěvků. V případě, že zde ani tak nenajdete to, co potřebujete, zkuste prosím vyhledat požadovaný výraz pomocí nástroje pro vyhledávání v pravém horním rohu, nebo mi napište a já se vám pokusím pomoci. Odběr novinek je také možný pomocí RSS kanálu, nebo našich stránek na Facebooku.

Index: Kniha našich výletů (1920 - 1936)
Kniha našich výletů je stěžejním zdrojem informací o komárovském skautském oddílu z období před druhou světovou válkou. Na padesáti stránkách zde různí autoři popisují bohatou oddílovou historii od jeho založení v roce 1921 až do roku 1936, kdy ...
Index: Kronika družiny Lišek (1948)
Kronika družiny Lišek je zatím jediným autentickým deníkem komárovských skautů z poválečného období, který se mi podařilo dohledat. Jejím autorem je Václav Havránek – rádce družiny Lišek, jenž v ní mapuje družinové a částečně i oddílové události v roce 194...
O oddílu: Obnovení oddílu po roce 1945
Téměř ihned po skončení druhé světové války v květnu 1945 se začala obnovovat činnost skautských oddílů v celém tehdejším Československu a komárovští skauti nemohli stát stranou. Díky tomu, že jejich oddíl fungoval de facto nepřetržitě i v průběhu o...
O oddílu: Členové a vedoucí
Vybavení pro táboření a činnost oddílu, stejně jako i skautský kroj a jeho doplňky byly tenkrát dosti nákladné. Účastníci si vše museli pořizovat na své náklady, a to si ne každý mohl dovolit. Jako příklad si uveďme příběh Josefa Hájka, budoucího šk...
Novinky na webu: Napsali o nás
S pokračujícím pátráním po komárovských skautech se čas od času objeví v nějakém časopisu, novinách, či internetovém periodiku zmínka, která se týká oddílu z Komárova, nebo jinak souvisí s obsahem tohoto webu. Na následující stránce se pokusím všechny...
Fotogalerie: Medailonky komárovských skautek
Komárovské středisko nebylo po roce 1945 pravděpodobně pouze doménou chlapců, ale čím dál více je zřejmé, že jeho součástí byly i dívky. Objevují se dokonce indicie, že skautské myšlence propadla děvčata v Komárově již v předválečném období. ...
Zajímavosti: Kniha Skautík Čiperka
Kniha Skautík Čiperka vyšla poprvé v roce 1937 v pražském nakladatelství Vojtěcha Šejby, podruhé pak o deset let později v rozšířeném vydání tamtéž. Jde o humorné povídání o skautech pro děti, které se celé odehrává v okolí Komárova, přesněji řeč...
Fotogalerie: Tábořiště u hradu Rabí
Zcela náhodou mne vítr zavál k místům, kde se v létě roku 1948 uskutečnil třetí a poslední tábor komárovského skautského oddílu. Z nalezeného Deníku družiny Lišek již víme, že se pod vedením Karla Čermáka odehrával v termínu od 18. do 30. července 1948...
Fotogalerie: Index fotografií
Množství fotografií komárovských skautů a skautek se postupně rozrůstá a bylo potřeba vytvořit systém, pomocí kterého by bylo možné tyto historické materiály nejen rychle prohlížet, ale i zobrazovat informace s nimi související. Tato stránka tak slou...
O oddílu: Výpravy a významné události
Všeobecná euforie po osvobození republiky v roce 1945 přinášela obrovskou chuť do života a skautské činnosti. Komárovští kluci a děvčata se tak vrhli do práce v oddílech s plným elánem a nasazením. Společně podnikali nejen pravidelné schůzky a výpravy, ale...