Smaragdové jezírko uprostřed Brdských lesů pod vrcholem Plešivce patřilo podle dochovaných vzpomínek členů oddílu k častým cílům výprav komárovských skautů. Jeho průzračná, ledově studená voda lákala ke koupání a okolní divoká příroda nabízela mnoho příležitostí k napínavým hrám. Své jméno získalo jezírko od nazelenalé barvy vody a také podle legendy o hadí ženě se smaragdovýma očima, která se ukrývá na dně tohoto starého zatopeného kamenolomu a po vynoření pláče a naříká. Ten, kdo by prý uslyšel její pláč, byl by stižen neštěstím.

Jezírko už dnes asi není tak průzračné jako kdysi a lesy v jeho okolí již nejsou tak liduprázdné, přesto je toto místo a jeho okolí stále nádherné a plné tajemných, romantických zákoutí. Během své cesty po stopách oddílu jsem naštěstí pláč Hadí královny neslyšel, ale po vzoru komárovských skautů jsem se v jezírku alespoň vykoupal.

HTML galerie Zonerama
SmaragdoveJezirko